این مطلب ۲۷۰ بار خوانده شده
گزارش بسیج از سفري به سرزمين مجاهدت هاي خاموش

راهیان‌نور خطی بی‌پایان در امتداد ملکوت شهداء

اردوهاي معنوي راهيان نور؛ گامي موثر در راستاي حفظ بركات و ارزش هاي گنجينه تمام نشدني دفاع مقدس و فرصت مناسب جهت خودسازی و درک رشادت‌های و ايثارگري هاي شهیدان جنگ تحميلي است و امتياز و فرصت طلايي كه شهيدان به نسل هاي جديد دادند تا جنگ نرم دشمنان عليه نسل جوان انقلاب خنثي شود
فارسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات،

به گزارش خبرنگار مساجد واماکن متبرکه اردو‌های راهیان نور چندین سال است که برای اقشار مختلف مردم به همت سپاه پاسداران و با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود و این حرکت، اقدامی عظیم فرهنگی و مهم در جامعه امروزی محسوب می‌شود.

بی تردید اردو‌های راهیان نور را می‌توان آغازگر یک تغییر و تحول در دانش آموزان و نسل جدید امروزی دانست چرا که این نسل آن دوران جنگ تحمیلی را به چشم ندیده اند و لذا باید برای تغییر در تاکتیک جنگ نرم امروز این اردو‌ها را افزایش دهیم.

در واقع اردو‌های راهیان نور فرصتی مناسب جهت شناختن است و این امتیاز را در حقیقت شهدای دفاع مقدس به نسل‌های بعد از خود داده اند تا با خداشناسی و خودشناسی بروند به این مناطق جنگی و با رشادت‌های آن‌ها بیشتر آشنا شوند و چه زیباست عظمت خداوند باری تعالی را در دشت‌ها و بیابان‌های مناطق جنگی هشت سال جنگ تحمیلی درک کنید.

اقشار مختلف مردم و به خصوص دانش آموزانی که به این اردو‌های معنوی اعزام می‌شوند طالب این هستند که یک بار دیگر به این مناطق مشرف شوند و هر سال نیز این کار ادامه داشته باشد تا با شهیدان به راز و نیاز بپردازند چراکه در این اردو‌ها بیش از پیش با رشادت‌ها و ایثارگری‌های فرزندان نسل‌های گذشته این سرزمین آشنا می‌شوند و با الهام گرفتن از سیره و روش آن شهیدان والامقام در راستای اعتلای نظام و مبارزه با دشمنان اسلام محکم و با قدرت قدم بر می‌دارند.

علی‌ای حال انتقال و گسترش فرهنگ ایثارگری و فداکاری به نسل‌های جدید جامعه که جنگ را نه دیده اند و نه لمس کرده اند از اهداف مهم اردو‌های راهیان نور است و این اردو‌ها از مهمترین مولفه‌های ترویج فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی در جامعه امروزی است و راهیان نور در واقع یعنی ورود به سرزمینی که آغشته از عطر بهشت است و قداستش به سرزمین کربلای حسین است و در یک کلام راهیان نور یعنی انقلابی بودن و انقلابی ماندن و زیستن.

دنیای امروز ما نیز دنیای جنگ و نبرد است و در هر نقطه از این دنیا ناامنی و جنگ را مشاهده می‌کنیم و، اما با این حال ایران اسلامی با قدرت و اقتدار خود توانسته صلابت و عزت خود را حفظ کند و رسیدن به این مرز از امنیت پایدار را مرهون رشادت‌ها و ازخودگذشتگی‌های شهیدان است و لذا باید با قدرشناسی و پاسداری از این موهبت و نعمت بزرگ یاد و نام شهیدان را حفظ کنیم که این تنها در بستر راهیان نور محقق خواهد شد.

اردو‌های راهیان نور سالیان زیادی است که نقش بسزایی در انتقال فرهنگ ایثارگری داشته و نیازمند عزمی راسخ و آهنین برای پشتیبانی از این ستاد در جهت تحقق آرمان‌های والای امام راحل و انقلاب به نسلی است که نه رنگ جنگ را دیده اند و نه طعم دفاع از کشور را چشیده اند، ضروری است.

این روز‌ها دانش آموزان، دانشجویان و کارمندان بسیاری همچون هرساله به مناطق جنگی جنوب و غرب کشور که همان مشهدالشهداء و سرزمین نور است، مشرف می‌شوند و از فکه و دهلاویه و پادگان دوکوهه گرفته تا شجاعت‌های شلمچه و کناره اروند و کارون و مظلومیت تنگه چزابه و غربت هویزه در حال سیر و سلوک معنوی به یاد و نام و رشادت‌های شهیدان هستند که به راستی بی ادعا در این سرزمین‌ها با تمام جان خود برای دفاع از خاک و ناموس این آب و خاک ایثارگری و فداکاری کردند.

* چندین سال است که آرزوی تشرف به سرزمین نور و مشهدالشهداء را داشته ام

یکی از دانش آموزان اعزامی در گفت و گو با خبرنگار بسیج در خصوص حضورش در مناطق جنگی هشت سال جنگ تحمیلی، گفت: برای اولین بار است که توفیق نصیب حقیر شده است تا به این مناطق عملیاتی مشرف شوم و سال‌ها بود آرزوی تشرف به این سرزمین نور و مشهدالشهداء را داشتم.

محمدنور جمالزهی افزود: ما دانش آموزان و نسل جدید جامعه باید برای اینکه در درس و زندگی خود موفق شویم راه شهیدان و امام شهیدان را ادامه دهیم و در این راه با وجود سختی‌ها و مشقت ها، در مقابل دشمنان ایستادگی و مقاومت کنیم و در جنگ نرم دشمنان نیز پیروز و سربلند باشیم.

وی با بیان اینکه شهداء آنچنان در ایمان و اعتقادات خود قوی و محکم بودند که حتی در شرایط سخت و طاقت فرسا نتوانستند کوتاه بیاییند، گفت: شهداء تا خون در رگ‌ها داشتند در برابر دشمنان بعثی با صلابت و اقتدار ایستادگی کردند که باید ما دانش آموزان این رشادت‌ها را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم و از آن‌ها درس بگیریم.

* اگر هزار بار دیگر هم اسم من را بنویسند، حاضرم در اردوی راهیان نور شرکت کنم

یکی دیگر از دانش آموزان خاشی در گفت و گو با خبرنگار  ما اظهار کرد: اردو‌های معنوی راهیان نور یک فرصت طلایی و مهم است و من برای سومین بار است که به اردوی راهیان نور مشرف می‌شوم و اگر هزار بار دیگر هم اسم من را بنویسند، حاضرم در اردوی راهیان نور شرکت کنم.

محمد جمالزهی با بیان اینکه شهیدان و رزمندگان دفاع مقدس رفتند تا از خاک و ناموس ایران اسلامی دفاع کنند و در این راه جان دادند، افزود: در جامعه کنونی امروز وظیفه ما این است راه آن‌ها را بشناسیم و به وصیت‌های آن‌ها عمل کنیم و نگذاریم خدای نکرده خون آن‌ها پایمال شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مساجد واماکن متبرکه مبنی بر اینکه چه توصیه‌ای به هم سن و سال‌های خود دارید، گفت: توصیه می‌کنم قدر امنیت و آسایش امروز جامعه را بدانید زیرا برای این امنیت ده‌ها هزار جوان شهید شدند و نگذارند دشمن آن‌ها را از راه اسلام و قران منحرف کند و به اردو‌های راهیان نور بروند تا از نزدک دفاع از اسلام و انقلاب را لمس کنند و با ایثارگری‌های این شهیدان والامقام بیشتر آشنا شوند.
* اردو‌های راهیان نور می‌تواند نقشه‌های شوم دشمنان را خنثی کند

یکی دیگر از دانش آموزان، به خبرنگار  ما گفت: برای دومین بار است که به این سرزمین بهشتی و نورانی می‌شوم و در عصرکنونی که دشمن در تهاجم فرهنگی جنگ نرم جوانان را مورد هدف خود قرار داده این اردو‌ها بسیار تاثیرگذار و مهم است و می‌تواند اهداف و نقشه‌های ننگین دشمنان اسلام را خنثی و نقشه‌های آنان را نقش برآب کند.

یوسف مرادزهی با بیان اینکه دانش آموزان با درس خواندن می‌توانند در راه سربلندی ایران قدم بردارند، تصریح کرد: باید به آرمان‌های های شهداء احترام بگذاریم و مراقب اعمال و رفتارمان باشیم تا مدیون خون شهداء و ایثارگری‌های رزمندگان نشویم و مراقب حلال و حرام باشیم.
* اهل سنت هم در کنار اهل تشیع در اردو‌های راهیان نور نقش پررنگی دارند

یکی از علمای اهل سنت اعزامی به این اردو‌ها به عنوان کارشناس و روحانی کاروان در گفت و گو با خبرنگاربسیج اظهار کرد: اردو‌های راهیان نور برای همه اقشار است و برادران و خواهران شیعه و سنی در کنار هم در این اردو‌ها نقش بسیار پررنگی دارند.

مولوی قدرت الله حسین زهی با بیان اینکه در اردوی راهیان نوربه زیارت یادمان‌های شهداء می‌رویم و یک سفر معنوی بسیار خوبی را تجربه می‌کنیم، گفت: در این سفر معنوی علاوه بر پاسخگویی به سوالات شرعی و دینی دانش آموزان، نماز جماعت را نیز برای آنان اقامه میکنیم.

* شهداء حقانیت ایران اسلام را به جهانیان به اثبات رساندند

به گزارش خبرنگار مساجد واماکن متبرکه از سیستان و بلوچستان به راستی شهداء و رزمندگان جنگ تحمیلی با ایثارگری‌ها و رشادت‌های بی بدیل خود حقانیت ایران را به همه جهان نشان دادند و اثبات کردند و امروز وظیفه ما این است که جهت ترویج و زنده نگه داشتن این ایثارگری‌ها کوشش کنیم و این سند را جاودانه ماندگار کنیم و در حقیقت "تکریم شهدا کمتر از یاد شهدا نیست" از یک جهت و کسب علم و معرفت در محضر شهداء از سوی دیگر درس‌های بسیاری را به جوانان خواهد داد که در هیچ کلاس درسی تدریس نخواهد شد و این اردو‌ها دارای تأثیرات پایداری در ذهن و روان حاضران در کربلای ایران است.

سخن آخر این است که با توجه به هجمه‌ها و توطئه‌ها و نیرنگ‌ها و ترفند‌های شوم دشمنان در جنگ نرم امروز این اعزام کاروان‌های راهیان نور و انتقال مفاهیم و ارزش‌های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی به نسل‌های اتی بسیار تاثیرگذار است و در راه مبارزه با دشمنان حائز اهمیت است، اما این مهم نیازمند حمایت تمامی دستگاه‌ها و نهادهاست و باید در راستای ترویج و تببین فرهنگ شهداء و برگزاری هر چه بهتر و حضور بیشتر دانش‌آموزان در اردو‌های راهیان نور بکوشند.

گفتنی است مراسم بدرقه این دانش آموزان عازم به مشهدالشهداء با حضور علماء و روحانیون، جمعی از مسئولین و فرماندهان نظامی و انتظامی در محل هنرستان فنی شهید رمضانی شهرستان خاش برگزار شد.

 

 

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.